Otevření Turistického centra SOUD

• Kompletní rekonstrukci má za sebou budova bývalého soudu na náměstí v Javorníku. Zchátralá stavba se změnila v hezké turistické centrum s muzejními expozicemi, informačním centrem či zázemím pro turisty. Město Javorník tak má kompletně zrekonstruováno celé náměstí.
  • Město budovu na náměstí zakoupilo v roce 2007, objekt byl v dezolátním stavu. V roce 2012 byla budova prohlášena za kulturní památku. „Opravit se budovu nakonec podařilo z programu INTERREG V-A Česká Republika - Polsko, prioritní osa č. 2 rozvoj přírodního a kulturního potenciálu pro podporu zaměstnanosti. Česko-polská přeshraniční spolupráce s polským městem Paczków. V roce 2016 byla zadána projektová dokumentace, v roce 2018 byl vybrán zhotovitel, který na budově pracoval do ledna 2020. Byly to téměř 3 roky práce,“ shrnula místostarostka Javorníku Sieglinde Mimrová.
  • Rekonstrukce objektu včetně souvisejících nákladů a částky na zakoupení budovy vyšla na 67 milionů korun.
  • 26 milionů korun pokryla dotace. Budova změnila svou podobu kompletně od přízemí po střechu. Nyní patří k nejreprezentativnějším stavbám v celém historickém centru.
  • Na místě současné budovy stávaly původně tři domy. Od roku 1848 zde sídlil okresní soud. „Především tato stará poničená budova hyzdila náměstí. V objektu působily i řeholní sestry. V devadesátých letech se objekt dostal do soukromých rukou, řadu let byl prázdný a chátral. Je to obrovský komplex. Opravili jsme budovu radnice, náměstí a potřebovali jsme, aby do toho Soud zapadl,“ zmínila místostarostka S. Mimrová.
  • V nově otevřené budově „Turistické centrum - SOUD“ mohou návštěvníci najít Městské informační centrum, městské muzeum se stálými expozicemi, výstavní síň, školící centrum, odpočívárnu pro turisty, půjčovnu elektrokol s příslušenstvím, a také veřejné toalety. „Městské muzeum v Javorníku, které se přestěhovalo do nových prostor bývalé soudní budovy a městských šatlav nabízí turistům několik stálých expozic. Mohou zde vidět středověkou zbrojnici, historickou třídu, selskou jizbu, ve které si může návštěvník prohlédnout vybavení dobové světnice z 18. a 19. století, četnickou stanici, městské šatlavy, původní interiér javornické lékárny, expozici plynárenství a expozici věnovanou Školským sestrám de Notre Dame, které v budově žily a pracovaly do roku 1995. Ve výstavní síni pak budou pro veřejnost pořádány výstavy různého charakteru,“ komentuje ředitelka MěKS a vedoucí nového Turistického centra SOUD Lucie Hecsková.
  • Město Javorník se tak stává významným centrem turistického ruchu a má všem návštěvníkům co nabídnout. Mimo jiné i sezónní výstavu na Jánském Vrchu „Hračky za totáče aneb jak si hrály Husákovy děti“.

MZ, PEK

SOUDsoudsoudsoudsoud