Oprava pomníku Karla Ditterse z Dittersdorfu

• Klasicistní zděný památník z roku 1793 dostal zpět zrestaurovanou pamětní desku, korunkovou špičku s pozlaceným křížkem. Menší cihlová stavba byla podmáčená, a na pamětní desce se podepsal čas byla nutná celková oprava. O zrestaurování se postaral pan MgA. Jakub Gajda. V roce 1963 prohlášen nemovitou kulturní památkou okresu Jeseník. Samostatně stojící trojboký hranolovitý pomník z cihelného zdiva, omítnutý hladkou vápennou omítkou bílé barvy. Dittersdorf dal postavit tento památník jako poděkování za to, že zde kníže biskup Philipp Gotthart hrabě Schaffgotsch založil osadu Jánský Vrch, která byla v roce 1793 povýšena na samostatnou obec.
  • Nachází se na ulici Puškinově. Opravou došlo k odvodnění památníku, provedení nové omítky, k nátěru fasády a restaurování kamenných prvků.

• Celkové náklady činily 130 tis. Kč, z čehož část ve výši 75 tis. Kč byla hrazena z dotace Ministerstva kultury.

• 18. 10. 2017

KDKDKDKD

Úřad

21. 4. 2021

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 6 až 2°C.