Domov pro seniory Javorník, p. o.

Do nového roku vstoupili zaměstnanci i klienti Domova pro seniory v Javorníku s mnoha cíli a předsevzetími. Naším nevětším cílem však zůstává snaha o to, aby naši klienti měli možnost vybírat si z nabídky aktivizačních programů takové, které by jim udělali radost, přispěly k jejich aktivnímu prožívání volného času a vedly k udržení jejich soběstačnosti. Pravidelně klienti mohou navštěvovat skupinové cvičení, tvořivou dílnu, pořádáme pro ně společenské hry, promítání filmů na velké plátno, kavárničku, vaření pro radost a další.

Dne 14. 2. navštívila zařízení paní Martínková se svými psími svěřenci. Individuální canisterapie probíhala u klientů na pokojích a všem udělala velkou radost. Přítomnost psích terapeutů vždy vykouzlí úsměv na tvářích našich seniorů. Vzhledem k tomu, že zařízení navštěvují pravidelně, mají klienti možnost pozorovat, jak se pejsci s věkem vyvíjejí a berou je jako „své staré známé.“

Již tradičně jsme v zařízení uspořádali dne 25. 2. Masopust. Jednalo se o první akci za účasti veřejnosti a rodinných příslušníků, na kterou i v letošním roce přispělo město. Klienti měli možnost vyrobit si v rámci tvořivé dílny masku, kterou poté na masopustu použili. Masky se letos opravdu vydařily. Do masopustního reje se zapojili klienti i zaměstnanci. Mohli jste vidět od zvířecích masek po profese, objevily se i masky exotické. Švejk, ač sužován revmatismem, přijel na invalidním vozíku podpořit naši akci. Klienti, kteří se nechtěli zapojit přímo, si užívali příjemnou hudební produkci pana Švábka a pozorně si prohlíželi masopustní průvod. Malé občerstvení jistě přišlo k chuti. Troufáme si tvrdit, že se všichni přítomní dobře pobavili.

K Mezinárodnímu dni žen přišly našim klientkám popřát děti  MŠ Polská. Měly připraveno pásmo písní a básniček. Všechny ženy obdržely krásná přáníčka a kytičky. Obecenstvo děti odměnilo velkým potleskem.

Během měsíce února a března se klienti zapojili do vyrábění velikonočních dekorací v tvořivé dílně. Zasadili do květináčů vrby a oseli je trávou. Po vypučení vznikly krásné jarní „zahrádky“. Také vyráběli věnečky, slepičky ze sena, zdobili vajíčka apod.. Kdo mohl vyráběl, kdo již tuto činnost nezvládne, se zájmem sledoval. Klientům pravidelně v dílně pouštíme písničky na přání. Výrobky našich klientů jsme prezentovali dne 9. 4. na Krajském úřadě v Olomouci na Velikonočním jarmarku. Sklidily velký úspěch, což velmi potěšilo všechny, kteří je vyráběli.

Za Domov Andrea Robotková a Jitka Richterová

DomovDomov