V rámci akce Ukliďme svět – ukliďme Česko - jsme uklidili Javorník

Javorničtí dobrovolníci se sešli u Sběrného dvora, aby přispěli k úklidu města.
V sobotu 7. dubna 2018 se v devět hodin sešlo 55 lidí, kteří si vyslechli pokyny, byli rozděleni do pracovních skupin a obdrželi pracovní pomůcky a občerstvení. Účast byla opět vyšší než v minulých letech. Mezi účastníky byly děti z Ekotýmu ZŠ Javorník s paní učitelkou Mgr. N. Čmelovou, 10 dětí s rodiči, členové Místní organizaci Svazu tělesně postižených ČR v Javorníku. Skupiny se odebraly k úklidu Javornického potoka, černé skládky v lese nad MEZem, kolem Vápenky (směr Travná), zámecký park a okolí kolem skládky odpadů.

Podařilo se uklidit černou skládku na ulici Svatopluka Čecha v blízkostí skládky odpadů. Jak trefně poznamenala jedna z účastnic: „Zde se neuklízelo tak dvacet let.“, protože sbíraly zarostlé plastové pytle, které se vlivem stáří pomalu rozpadaly. Další skupinka maminek s malými dětmi z Mateřského centra FLEK v Javorníku  prošla zámeckým parkem, kde uklízela kopec zvaný Velký hřib, kolem bývalé Františkovy kašny a kamenného stolu. Tato skupinka prošla kolem Anniny lípy, vodárny směrem ke skládce.
Děti z Ekotýmu ZŠ byly odvezeny auty pod vodárnu nad MEZem, kde byla rozsáhlá skládka u Komáří dolinky.

Uklidit se podařilo také okolí kolem Vápenky a přilehlé okolí směrem na Travnou. Největším oříškem byl ovšem Javornický potok, ale jak řekl pořadatel akce PB: „Potok se z velké části podařilo uklidit, ale je toho méně a méně, ... od toho tu máme přece Sběrný dvůr nebo skládku komunálního odpadu.“ .“  Letos se do akce připojila také skupinka dobrovolníků z Terapeutické komunity Trend,  která uklidila cestu směrem k Račímu údolí a dále do Horního Fořtu. Je skvělé vidět, že máme mezi sebou občany, kterým není lhostejné naše krásné malebné okolí.
Podařilo se nám uklidit celý Javornický potok od odbočky Lékárny až po Biocentrum Střední díly ve vsi (3,5km). Celkem jsme nasbírali 42 pytlů odpadu, přes 600kg + pneumatiky.

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ: patří Petru Klapuchovi (tajemník MěÚ Javorník) za vstřícnost a za zapůjčení osobního automobilu, kterým pak Michal Zajonc (PR manažer města) mohl rychleji přemísťovat dobrovolníky, přivážet prázdné pytle a občerstvení po všech skupinkách. Poděkování určitě zaslouží i paní Širůčková, která svým osobním automobilem pomohla s převozem dobrovolníků - s úklidem se tak začalo dřív.
Pavlovi Pospíšilovi a Hance Procházkové (Správa majetku města Javorník) za občerstvení a materiální a technické zajištění, celostátní akci Ukliďme svět, ukliďme Česko za další materiální podporu. A hlavně všem dobrovolníkům, co odvedli veliký kus práce. Lesům ČR panu Ing. F. Benešovi za umožnění vjezdu do lesa a za pomoc při svážení pytlů do sběrného dvora, Zdeňku Kaninskému s manželkou za svoz a závěrem Michalovi Zajoncovi za velkou spolupráci při celé akci, podporu a vizuální dokumentaci.

skupinaskupinkaskupinkaskupinkazs