Řemeslo má zlaté dno - výstava přilákala spousty návštěvníků

Městské kulturní středisko Javorník ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka uspořádalo zajímavou výstavu „Řemeslo má zlaté dno“. Vernisáž této výstavy proběhla
7. prosince . Všichni, kteří přišli, hojně vzpomínali na své mládí. Především starší generace vysvětlovala svým vnoučatům, jak to všechno vlastně fungovalo. Všechny přítomné do děje zasvětila ředitelka MěKS Ing. Lucie Hecsková a Mgr. Milan Rychlý. Následovalo vystoupení Javornického pěveckého sboru a Chrámového pěveckého sboru Javorník, které poprvé společně zazpívaly vánoční koledy. Svým vystoupením inspirovaly ke zpěvu i návštěvníky a vytvořily tak příjemnou předvánoční atmosféru.
„K čemu je toto pokřivené bodlo?“, zeptala se jedna slečna.  „Toto je na řepu - zarylo se do půdy a řepa byla venku. S těmito hráběmi jsem hrabala seno a s tímto mlýnkem se pracovalo tak, že se točilo páčkou a kámen o kámen obilí rozmělnil, bokem se sypala mouka do misky“, ukončila komentář babička.

Své prodejní stánky s vánočními ozdobami zde měla javornická BAJA z.s., ale třeba i Salet, kde se zájemci mohli podívat, jak se pletou košíky nebo misky. Na výstavě lze vidět například kamenný mlýnek, historický tkalcovský stav nebo ručně vyrobené včelí úly. Výstavu je možné navštívit do 31. ledna 2019.

Poděkování patří také městskému kulturnímu zařízení Hranice, Muzeu Dr. Hrdličky Humpolec, Vlastivědnému muzeu v Olomouci, Městskému muzeu a galerii Polička, Muzeu historických strojů Velký Újezd.

výstava