100. výročí založení ČSR oslavili v Javorníku a v Račím údolí

Návrat do 20. a 30. let minulého století v Javorníku

Celá oslava byla zahájena v 15 hodin předsedou Mikroregionu Javornicka Josefem Fojtkem a ředitelkou MěKS Ing. Lucií Hecskovou ve velkém sále kulturního domu v Javorníku.  Program pokračoval koncertem Sester Havelkových, jejichž repertoár se skládá výhradně z písní 20., 30. a počátku 40. let minulého století a interpretují ho s autentickou nostalgií. Jejich kostýmy a průvodní slovo dotvořily celou atmosféru, která se přenesla i na diváky. Během koncertu probíhala módní přehlídka, na které byly vyneseny úžasné historické modely té doby. Po skončení koncertu se návštěvníci vydali k Tančírně. Někteří se svezli historickými automobily, motocykly a choppery, které přijely z České Vsi, Jeseníku a dalších měst a byly vystaveny před bývalou Latzelovou vilou. Tato sbírka přilákala spoustu obdivovatelů a nadšenců. Javornická dělostřelecká garda v dobovém oblečení zahájila okružní jízdu historických vozidel městem a celá kolona dojela až k Tančírně v Račím údolí.
Zde v 19 hodin program pokračoval koncertem ORIGINAL VINTAGE ORCHESTRA  Petr Kroutil  je jedním z nejvýraznějších a charismatických jazzmanů u nás. Vystudoval hru na saxofon a klarinet. A na prestižní Berklee College Of Music v Bostonu studoval Jazz Composition a Performance. Dále se učil hrát na indickou flétnu dva roky na Kathmandu University v Nepálu. U nás je znám jako Danny Smiřický ze seriálu Prima sezóna podle Josefa Škvoreckého. Od 18 let hrál po boku Ondřeje Havelky a ve věku 22 let spoluzaložil big band Pražský swingový orchestr. V roce 2016 pak zakládá ambiciózní big band založený na hudbě jazzu 20. a 30. let Original Vintage Orchestra. Orchestr patří mezi swingovou špičku v ČR. Hraje swing 20. a 30. let a zároveň přináší originální a energické úpravy slavných moderních písní v dobovém stylu. V Tančírně tak zazněly zeswingované např. písně od Pražského výběru nebo Michela Jacksona.
Kapela Sestry Havelkovy dokáže oslovit jak současnou mladou generaci, tak i své již tradiční diváky. Jejich koncert byl profesionální a zábavným úvodem k večernímu uvolněnému plesu a tancovačce v Tančírně. Kvůli omezené kapacitě se na parket sálu Tančírny vešlo přibližně 120 diváků. O to více však tančili, zpívali a vytleskávali si další přídavky. Tančírna ožila dobovým swingem i hravými předělávkami současných hitů a tanečníci si tak mohli zazpívat známé texty v novém podání a zjistit, co znamená swing, protože Petr Kroutil zeswingoval píseň „Známka punku“od Visacího zámku. Večer byl proložený lekcemi tance a pojídáním narozeninového dortu k 3. výročí znovuotevření Tančírny.“ říká spoluorganizátorka akce Zdeňka Morávková.
Celý den byl ve společné režii MěKS Javorník, Tančírny v Račím údolí, Mikroregionu Javornicko, Klubu veteránů Javorník a Javornické dělostřelecké gardy.

100100sestrysestryvintage