100. výročí založení ČSR + výsadba lípy

Letos je to sto let, kdy vznikla Československá republika a po celé zemi si všichni hojně připomínají tuto událost.

V pátek 26. října 2018 se na dolní části náměstí všichni společně sešli, aby si u pamětní desky Tomáše Garrigua Masaryka připomněli 100. výročí vzniku Československé republiky. Učitelé ze základní umělecké školy zazpívali a zahráli českou i slovenskou část státní hymny. Čestné stráže se zúčastnila i zástupkyně SDH Javorník p. J. Vaculíková. V úvodním slově starosta Jiří Jura všechny přivítal a ve svém projevu popsal události, které vedly k vyhlášení samostatného státu. Na závěr zazněla i oblíbená píseň T. G. Masaryka „Ach synku, synku“.
Javornická dělostřelecká garda slavnostní salvou ukončila pietní akt.
Následoval přesun před městské kulturní středisko, kde pan starosta připomněl celorepublikovou akci, při níž jsou vysázeny Stromy svobody v obcích ČR i SR. V parčíku byla zasazena „Lípa svobody“ radními města. I tuto akci zakončila slavnostní salva JDG.
Druhý strom republiky vysadila sama Javornická dělostřelecká garda na kopci „Kravčák“.

pietní aktvýsadba lípy u MěKS

jdgVýsadba lípy na kopci Kravčák - foto Javornická dělostřelecká garda

CELKEM: 1302033

18. 5. 2021

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 13 až 17°C. Noční teploty 9 až 5°C.