Ukliďme Česko 8. 4. 2017

V sobotu 8. 4. 2017 proběhl v Javorníku dobrovolnický úklid pod celostátní akcí Ukliďme svět – ukliďme Česko.

• Milé překvapení bylo, když se z předpokládaných 15 účastníků sešlo 32 lidí. Účast byla podpořena dětmi z Ekotýmu ZŠ Javorník s paní N. Čmelovou a M. Vašíčkovou. Na pomoc přijela i maminka s dobrovolníčky – Širůčkovi, kteří vedou prim jako nejmladší účastníci, tímto jim veliké díky! :).
  • Podařilo se nám uklidit celý Javornický potok od odbočky na Střelnici až po Biocentrum Střední díly ve vsi (4,5km). Celkem jsme nasbírali 42 pytlů odpadu s průměrnou váhou 15kg (= přes 600kg). Přes 20 pytlů byly jen PET láhve, jak v potoce, tak u cesty na Horní Fořt. O cestu na Horní Fořt se postaral Ekotým ze ZŠ s paní učitelkou Čmelovou. Jako „třešničku“ si přidali park za bývalou lesní správou. Nasbírali dohromady 5 pytlů PET láhví, 2 pyle sklenic a 8 pytlů směsného odpadu.
  • Jako zajímavost jsme vylovili několik bot, rybářský podběrák, boby, kolo a různé části dětských odrážedel. Dále jsme potok zbavili dřeva, železa (asi 50kg), spousty zateplovacího a jiného polystyrénu, igelitových obalů (od stavebních materiálů, cukrovinek,… ).
  • Po skončení akce jsem byl ještě odvolán z iniciativy Michala Zajonce k černé skládce k bývalému rybníčku u výpadu na Horní Fořt, kde jsme dosbírali ještě 3 pytle PET, 2 pytle směsného odpadu (hlavně dětských plen).
  • Chci poděkovat p. P. Klapuchovi za vstřícný přístup k mým požadavkům, p. P. Pospíšilovi a p. Procházkové za materiální a technické zajištění, o nic menší dík dobrovolníkům, co odvedli veliký kus práce. P. Z. Kaninskému s manželkou za svoz a závěrem Michalovi Zajoncovi za podporu a vizuální dokumentaci.

M&PB

uklidme

uklidme cr

Uklidme

26. 2. 2021

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, k večeru od severozápadu místy přeháňky. Denní teploty 11 až 15°C. Noční teploty 4 až 0°C.