Oznámení ČSÚ - sčítání lidu, domů a bytů

sčítání

O půlnoci z 26. na 27. března začíná v České republice sčítání lidu. Do 9. dubna mohou lidé využít elektronického sčítacího formuláře, vyplnit jej mohou i ve svém telefonu v mobilní aplikaci. Kdo se nesečte online, má zákonnou povinnost od 17. dubna. do 11. května. 2021 vyplnit a odevzdat..

sčítáníOznámení ČSÚ - sčítání lidu, domů a bytů - soubor ke stažení ZDE

sčítání

„Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na webových stránkách www.scitani.cz od 27. března do 9. dubna.  Zájemci mohou také využít mobilní aplikaci, kterou naleznou v Google Play i App Store pod názvem Sčítání21. Kdo se nesečte online, bude muset vyplnit listinný sčítací formulář,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Potvrdil, že s elektronickým formulářem je sčítání bezpečné a snadné. Lze jej vyplnit odkudkoliv a bez kontaktu se sčítacím komisařem. Formulář nabízí návody k vyplnění a odeslání, kromě češtiny je dostupný v sedmi dalších jazycích (angličtina, němčina, polština, ruština, ukrajinština, vietnamština, romština).

„Ten, kdo dá přednost papírovému sčítacímu archu, by si měl do kalendáře poznamenat termín 17. dubna. Od tohoto data až do 11. května si mohou listinný sčítací formulář vyzvednout i s odpovědní obálkou u sčítacího komisaře nebo na kontaktních místech sčítání,“ informoval Marek Rojíček. Vyplněný formulář v obálce je možné odevzdat na poště nebo jej stačí vhodit do poštovní schránky. Je možné jej vyplnit i za další členy rodiny.

Sčítací formulář obsahuje o polovinu méně údajů než při minulém sčítání v roce 2011. „Zjišťujeme výhradně informace, které nejsou dostupné z databází státu, a nejsou tedy zjistitelné jiným způsobem. Budete vyplňovat údaje o domě či bytě, kde bydlíte, a o všech osobách, jež tam společně žijí. Ve formuláři dále zjišťujeme i první bydliště po narození a místo obvyklého pobytu rok před sčítáním, informace o nejvyšším ukončeném vzdělání, zaměstnání a místě pracoviště nebo školy,“ uvedl šéf Českého statistického úřadu.

Otázky týkající se národnosti a náboženské víry jsou dobrovolné, ve formuláři nejsou žádné otázky na majetkové poměry ani na zdravotní stav.

Sčítání 2021 je zdrojem unikátních informací o životě v naší zemi. „Získaná data mohou pomoci při plánování opatření, aby se v Česku žilo lépe, například při řešení nedostatku volných bytů, nabídky vzdělávání v místech, kde chybějí potřebné profese, nebo zavedení vlakových a autobusových spojů. Pomáhají při zajištění kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při tvorbě protipovodňových opatření i hasičům při jejich zásazích,“ vysvětlil Marek Rojíček.

Dodal, že aktuální informace o přípravách a průběhu Sčítání 2021 jsou již nyní na webových stránkách www.scitani.cz.

Sčítání lidu 2021.pdf

Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 443,91 kB
Datum vložení: 16. 3. 2021 11:16
Datum poslední aktualizace: 8. 4. 2021 13:03
Autor:

8. 5. 2021

oblacno

Bude polojasno až oblačno. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 6 až 2°C.