Ztracené dítě - u kostela sv. Kříže

Na severní straně javornického hřbitovního kostelíka je kámen, na kterém je vytesaná matka s dítětem. Je zde napsáno, že dítě zemřelo r. 1596 ve stáří 3 let, 3 týdnů a 3 dnů, matka zemřela téhož roku ve stáří 27 let. Pověst o tom vypráví toto:

Mladý sedlák Zachariáš Oelse z Javorníku – Vsi si vyvolil za ženu mladou dívku Barboru Volkmanovou. Protože nehleděl na peníze, brzy byla svatba. Mladá hospodyně byla hodná a všechny přebytky statku rozdělila mezi vesnickou chudinu. Proto spočívalo na jejich statku štěstí. Po roce se jim narodil syn Kašpar. Jednou na jaře, když šla matka s Kašparem na procházku, zašla na návrší, kde nyní stojí javornický zámek Jánský vrch, kde uviděla otevřenou skálu.

Když vešla i s dítětem dovnitř, uviděla v rohu hromadu stříbra a zlata. Z hodné a rozdávající ženy se rázem stala žena chamtivá. Posadila dítě na zem, nabrala si drahého kovu a pospíchala domů. Doma však zjistila, že ve skále nechala dítě. Šla ihned zpět, ale otvor nenašla. Lidé jí poradili, aby celý rok činila pokání a za rok, v ten samý den a tu samou hodinu šla opět ke skále. Když tak učinila, našla ke své velké radosti dítě zdravé a živé. Avšak dlouho Kašpar nežil. Zemřel za rok ve stáří 3 let 3 týdnů a 3 dnů.
Matka nevydržela jednoroční odloučení od dítěte a zemřela téhož roku, roku 1596.

Pověsti zde

kostel