město Javorník
nám. Svobody 134
790 70 Javorník
Telefon: 584 440 144
Email: podatelna@mestojavornik.cz
Zřícenina gotického hradu, jehož původní název není znám, stojí na skalní ostrožně vrchu Přilba zbudovaného ve 13. století. Pravděpodobně sloužil hrad ke střežení solné stezky vedoucí z Nisy přes Kladsko do Hradce Králové. V 15. stol. byl hrad opuštěn a změnil se ve zříceninu. Na začátku 20. století proběhl amatérský archeologický výzkum (nalezena keramika a zbytky zbraní) a byla provedena částečná rekonstrukce. Dnes je vyhledávaným romantickým cílem návštěvníků Rychlebských hor.
Ke zřícenině se dostanete z Javorníku. Půjdete pěšky po červené turistické stezce (Naučná stezka Rychlebsými horami), zámeckým parkem kolem Jánského Vrchu, projdete kolem vodárny a za chvíli budete na asfaltové cestě. Dáte se doprava... Navštívit můžete kapli a pramen u svatého Antonína. Pak se dáte zpět a po cestě stále vzhůru, dojdete k Čertovým kazatelnám, skalní vyhlídka. Vratíte se zpět na silnici a půjdete po tur.značkách až na Rychlebskou zříceninu.
Hrad byl vystavěn v poslední čtvrtině 13. století. V roce 1910 při úpravě zříceniny vznikla vyhlídka a byla zarovnána věž. Zachovala se obvodová hradba, zbytky bergfritu, dvou budov a věžovité brány.
Písemné prameny o hradu mlčí, podle archeologických nálezů a rozboru lokality byl postaven pravděpodobně na počátku 14. století k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska. Na protější straně údolí jej doplňovalo menší dřevohlinité opevnění dnes zvané Pustý zámek a drobný hrádek předsunutý před vstup do údolí.
http://www.kulturnidumjavornik.cz/
O hradě, nazývaném Rychleby nemáme žádných písemných zpráv (pravděpodobně proto, že na strážním hradě žádný z majitelů nikdy nesídlil, a proto se po něm nikdo nepsal), tudíž si musíme vystačit se zprávami archeologickými. Podle nich byl hrad „živým“ organismem přibližně
v letech 1290–1440. Ve stejné době naproti Rychlebům přes údolí Račího potoka vznikla další pevnost, dnes zvaná Pustý hrádek.
Návštěvnost:
ONLINE:5
DNES:5
TÝDEN:3410
CELKEM:2338672