Pramen svatého Antonína Paduanského + kaple

Kapli sv. Antonína Paduanského naleznete v Rychlebských horách na Javornicku.

Pokud se na svých procházkách vydáte po červené turistické trase ze zámku Jánský Vrch - na zříceninu hradu Rychleby, asi 1 km za zámeckým parkem narazíte u okraje lesa na opravenou kapli sv. Antonína Paduánského, místo jinak zvané U Antoníčka nebo jenom Antoníček.

antonicek

Ve Slezsku hojně uctívaný sv. Antonín Paduánský žil ve 13. století a zemřel v severoitalském městě Padova (odtud Paduánský), byl členem řádu sv. Františka z Assisi (jinak též řád menších bratří - minorité), řádu, který kázal přísnou chudobu a pokoru. Podle legendy chtěl kdysi sv. Antonín kázat ve městě Rimini, ale nenašel žádné posluchače. Obrátil se tedy k rybám, které podle legendy ihned připluly ke břehu a pozorně mu naslouchaly. Takto je často i zobrazován. Nejčastějšími atributy sv. Antonína Paduánského je kniha a lilie, dále ryba, osel a především malý Ježíšek, kterého světec ve františkánském rouchu chová v náručí.

Vedle kaple naleznete také pramen - neboli studánku sv. Antonína Paduanského. (pitná voda)

antonicek

Vnitřek kaličky sv. Antonína Paduanskéhooltář kapličky sv

Kapličku nechala vystavět paní Emílie Lorencová podle návrhu Aloise Utnera (stavitel) na počest Pánu Bohu za záchranu jejího syna, který spadl z mostu v Javorníku. Kostel byl vysvěcen 21. 6. 1896 proboštem Josefem Schindlerem. Na počátku 90. let byla zničená kaple opravena a již novodobým vybavením slavnostně vysvěcena olomouckým arcibiskupem Grauberem 13. 7. 1993.

Kaple je postavená v neogotickém slohu. Ze zadní části kapličky je možné vidět tabulku se vznikem kapličky - 1893.

1993sv

Byla zde i dřevěná kaple, která byla jako zchátralá nahrazena v roce 1806 kamennou novostavbou opatřenou věžičkou se zvonem. I tato kaple postupně zchátrala, v letech 1893-1894 byla stržena a nahrazena novou kaplí postavenou javornickým stavitelem Aloisem Utnerem.

Antoníček pohledem k Javorníkudaněk

Turistika