Pomník Obětem válek a násilí VÁPENNÁ

Pomník naleznete u silnice 1/60 z Vápenné na Žulovou. Pietní místo.

Nápis:
1914 - 1918

KDYBYCHOM MĚLI
SLOVA A ŘEČ
NEPOTŘEBOVALI
BYCHOM ZBRANĚ

VĚNOVÁNO
OBĚTEM
VÁLEK
A NÁSILÍ

RENOVOVÁNO OBCÍ VÁPENNÁ
A MINISTERSTVEM OBRANY ČR

vets

Byl zhotoven na památku padlým v 1. světové válce a v roce 1925 postaven na pozemku zemědělce Heinricha Grundei, kterýžto pozemek dal zdarma k dispozici. Že k tomu došlo, děkujeme obyvatelům obce, především obecnímu lékaři Dr. Binderovi, který spolu s prokuristou Pfeiferem a vozmistrem Antonem Wolfem za tímto účelem shromažďovali věcné a peněžní dary. Organizovali laciné, částečně dokonce bezplatné dodávky kamennéhomateriálu od kamenických mistrů ve Vápenné, Žulové a Černé Vodě. Pomník obětem války. Zemědělci dávali zdarma k dispozici svá koňská spřežení pro transport. A vůbec, veškeré obyvatelstvo se aktivně na akci podílelo a přispívalo svou pracovní silou ve formě mnoha a mnoha pracovních hodin s cílem upravení prostranství a postavení památníku. Za účelem provedení kamenických prací se podařilo získat až za hranice Slezska známého kameníka Obetha z Velké Kraše.

Když ale mělo dojít k posvěcení, byl tento ceremoniál tehdejším obecním farářem Schreiberem odmítnut s odůvodněním, že figury údajně odporuje křesťanskému mínění. Již od prvopočátku existovaly rozpory s farářem. Dokonce nepohnulo farářem ani zadání z vyšších míst, které rozhodlo ve prospěch obyvatelstva a památník neposvětil.

Odpor faráře měl prý své Pomník obětem války opodstatnění v tom, že chtěl mít tento památník obětem války postaven v blízkosti kostela a sice vlevo dole, u začátku schodů. Toto místo se však organizátorům jevilo moc malým, poněvadž si představovali něco obzvlášť pěkného. Jejich plán byl potom uskutečněn i bez církevního ceremoniálu. Za oslavy na počest vzpomínce všech válečných obětí obce, byl tento honosný pomník odhalen. Všechny spolky byly se svými prapory zastoupeny a napochodovala i hudební kapela pod vedením kapelního mistra Grimme. Velký podíl na úspěšném završení měl spolek veteránů pod velitelem Ferdinandem Gottwaldem.

(Zdroj článku - http://www.soupispamatek.com/okres_jesenik/foto/vapenna/vapenna.html)

vápennávápennávápenná

výhled

boží muka

Turistika

Zdravotnictví     Lékárna Javorník

17. 1. 2021

oblacnosesnezenim

Bude polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty -7 až -3°C. Noční teploty -8 až -12°C, ojediněle až -17°C.