Pomník Karla Ditterse z Dittersdorfu

• Klasicistní zděný památník z roku 1793 dostal zpět zrestaurovanou pamětní desku, korunkovou špičku s pozlaceným křížkem. Menší cihlová stavba byla podmáčená, a na pamětní desce se podepsal čas byla nutná celková oprava. O zrestaurování se postaral pan MgA. Jakub Gajda. V roce 1963 prohlášen nemovitou kulturní památkou okresu Jeseník. Samostatně stojící trojboký hranolovitý pomník z cihelného zdiva, omítnutý hladkou vápennou omítkou bílé barvy.
  • Nachází se na ulici Puškinově.
  • Opravou došlo k odvodnění památníku, provedení nové omítky, k nátěru fasády a restaurování kamenných prvků.
  • Na západní straně pomníku je osazena mramorová deska s osmiřádkovým latinským textem psaným kapitálou: PHILLIP.GOTTHARD.PRINC.EPISC./AB A MDCCLXVI IN ARCE IOHAN/NISB.RESIDENS HANC COLONIAM/FOVIT, AUXIT, PROMOVIT, FIRMAVIT,/CUIUS IN MEMORIAM PROPRAESES IUSTIT PROVINC./CAROLUS DITTER DE DITTERSDORF/HOC MONUMENTUM POSUIT/MDCCXCIII//. Pod vegetabilním ornamentem je menší kapitálou: CUIUS IN MEMORIAM.
  • Ditters dal postavit tento památník jako poděkování za to, že zde kníže biskup Phillip Gotthard hrabě Schaffgotsch založil osadu Jánský Vrch, která byla v roce 1793 povýšena na samostatnou obec.
  • V roce 1998 byla opravena omítka a chrliče.

pomník

Turistika