město Javorník
nám. Svobody 134
790 70 Javorník
Telefon: 584 440 144
Email: podatelna@mestojavornik.cz
V parčíku před Městským kulturním střediskem (uvnitř naleznete informační centrum), můžete navštívit venkovní expozici bludných balvanů. Je zde umístěno 7 druhů hornin. Instalovány byly v roce 2004. Písečník u Javorníku.
Popis exponátů v zahrádce
Přesněji nelze původ určit. Jako Fenoskandii označujeme oblast Finska, Baltského moře, Švédska a Norska. Norský původ horniny je ale vyloučen.
Jejich typickými znaky jsou nápadné shluky tmavých minerálů a zrna načervenalého a červeného křemene. Buduji ostrov Bornholm v jižní části Baltského moře a mořské dno severovýchodně od ostrova. Přímá vzdálenost mezi Bornholmem a Jesenickem je asi 550 km. Jedná se o největší balvan před MěKS, který se našel u Hamberku (Písečník).
Je to metakvarcit tvořený překrystalizovanými zrny hlavně křemene a živce, přičemž křemen převažuje. Västerviský kvarcit dosahuje vysokého stáří. Původně se totiž jednalo o pískovec, který vznikl již před 2,2 - 2,5 miliardami lety. Později byl pískovec metamorfován (přeměněn) v metakvarcit. Västervický kvarcit pochází od města Västervik na jihovýchodním pobřeží Švédska. Přímá vzdálenost mezi místem původu a Jesenickem je asi 800 km.
Z kraje Dalarma ve středním Švédsku se v souvcích vyskytuje velké množství typů porfyrů, některé granity, jotnický pískovec a jiné horniny. Naší dvojici tvoří garbenický granit (větší balvan) a dalarnský šlírovitý porfyr (menší exemplář). Stáří těchto hornin se pohybuje mezi 1,68 a 1,71 miliardami let. Přímá vzdálenost Jesenicka od kraje Dalarma je asi 1200 - 1300 km.
Typickými znaky těchto hornin jsou tmavě červená až nahnědlá barva, zakulacené vyrostlice křemene a vyrostlice draselného živce často olemované plagioklasem. U granitů můžeme pozorovat písmenkovou strukturu základní hmoty. Tyto horniny pocházejí z Alandského souostroví v severní části Baltského moře a vznikly před 1,58 miliardami let. Přímá vzdálenost Jesenicka od ostrovů je asi 1100 km.
Černě zbarvená hornina obsahující vedle jiných minerálů vyrostlice olivínu. Vlivem zvětrávání získává povrch čedičovou klastů světlou zvětrávání kůru. Barevný kontrast mezi nitrem klastů a povrchovou kůrou je zřetelný na lomu horniny. V bezprostředním okolí Javorníku se menší klasty i balvany čediče vyskytují velmi hojně, ale s rostoucí vzdáleností od města jich nápadně ubývá. Příčina masového výskytu této horniny právě u Javorníku nebyla dodnes vysvětlena. Podle předpokladů však musejí čedičové klasty pocházet z blízkého okolí a jejich transport v ledovci byl nejspíše velmi krátký.
Je složen z křemene, bílého živce, který vytváří kromě menších i velká nápadná zrna, slídy a z drobných zrniček granátu. Obsahuje ploché uzavřeniny šedé ruly. Původ horniny je nejasný, pravděpodobně jej musíme hledat někde v nedaleké oblasti Polska.
Další geologické zahrádky naleznete: Šafářová skála, zahrádka bludných balvanů Javorník, Vidnavě, Na Pomezí u Jeskyně, Venušiny misky, Andělské domky / Korálové jámy, Jeskyně Na Špičáku, Velké mechové jezírko na Rejvíze, Zlatorudné mlýny Zlaté Hory, geo expozice Jesenicka v Jeseníku a bludný balvan v Jeseníku, Keprník
Více informací https://www.treking.cz/regiony/bludne-balvany.htm
Návštěvnost:
ONLINE:6
DNES:425
TÝDEN:3788
CELKEM:2361876