Město Javorník - Zjednodušená verze stránek
+

Po zavedení obecního zřízení roku 1850 byly Horní Hoštice nejprve osadou obce Bílý Potok a teprve roku 1869 se staly samostatnou obcí. Roku 1963 však byly opět připojeny k Bílému Potoku a s ním se staly 1. ledna 1976 částí města Javorník.

Kostel sv. Jana Nepomuckého (sv. Jana Sarkandra) z roku 1832 na místě starší stavby.

Menší klasicistní sakrální stavba z roku 1789, pravděpodobně se starším jádrem. O podobě kostela není nic známo. Během třicetileté války došlo k jeho zničení, ale již v roce 1651 byl opraven a zasvěcen sv. Mikuláši. Věž byla údajně nouzově zhotovena ze dřeva, což znamená, že svatostánek byl jinak zděný. Důvod změny patrocinia Janu Nepomuckému není jasný. Již zvon, který v roce 1720 darovali kostelu Lichtěnštejnové, nese reliéf tooto světce. K zásadní přestavbě, ne-li nové výstavbě kostela, došlo v roce 1789, jak naznačuje letopočet umístěný na korouhviččce.

Za zmínku stojí zajímavý kříž uprostřed lesa, který vypadá, jakoby byl složen ze dřeva. Ke kříži se dostanete cestou doleva od kostela (nepojedete rovně). Po pár metrech je zákaz vjezdu do lesa, takže prosím pokračujte dále pěšky!
Jděte stále rovně, po cca 1 - 2 km jděte mírně doprava a prudce do kopce lesní cestou, kříž uvidíte po vaší pravé straně.

Psychiatrická léčebna Horní Hoštice, kolem které půjdete cestou ke kostelu, určitě se pobavíte u vstupní cedule..

hh

kříž

zevnitř

kříž

kostel

Než vjedete do Horních Hoštic, po levé straně, hned u silnice můžete vidět kapličku. Jde vidět, že je poškozená vlivem povětrnostních jevů. Když pojedete dál, za chvíli budete v obci, pokračujte dál, a po levé straně, hned u silnice, stojí boží muka.

V roce 1994 byla kaplička nově omítnuta. Dřevěné vstupní dveře s horní pravoúhlou dřevěnou mříží zanikly. Kvůli výkopovým pracím podél silnice je v současnosti zdivo zaneseno zeminou. Jedná se o kulturní památku.

kaple

hoštice