Ve dnech 21. - 23. dubna 2017 uskutečnili zástupci města pracovní cestu do Vaihingenu an der Enz. Cílem cesty byla návštěva muzea Jauerniger Heimat-Museum, jednání s ředitelem muzea panem Rudolfem Tinterem a se zástupci sdružení Heimat-Gruppe Jauernig v čele s 1. místopředsedou panem Uwe Straubem.
Návštěva muzea byla zaměřena na zmapování uložených archiválií vztahujících se k historii JAVORNICKA a možnosti jejich zpřístupnění a vytěžení. Prohlídka muzea a jednání stran proběhly v sobotu 22. dubna v době od 9:00 - 17:00 hod. Bylo zjištěno, že muzeum disponuje velkým množstvím historického materiálu, který je nám k dispozici dle potřeb a požadavků (vytěžení lze realizovat osobní návštěvou muzea nebo formou zaslání písemného požadavku k rukám ředitele).

německo

Během jednání německá strana přednesla návrh týkající se zvážení možnosti uzavření partnerské dohody o spolupráci výše uvede- ných sdružení s naším městem. Současně se zmínila, že i město Vaihingen an der Enz by uvítalo tuto možnost partnerské spolupráce měst. Z jednání bylo patrné, že německá strana o uzavření partnerských dohod velmi stojí.
Ředitel muzea pan Rudolf Tinter se pochvalně zmínil o webových stránkách města Javorník s tím, že je pravidelně se zájmem sledují a zajímají se o dění na Javornicku.
Na závěr jednání nás pánové Rudolf TinterUwe Straube požádali, abychom předali starostovi města panu Jiřímu Jurovi pozvání
(zatím pouze ústně) na oslavy Dnů Javornicka (Jauerniger Heimattagen), které proběhnou v termínu 23. - 24. září 2017 ve Vaihingenu an der Enz.

NěmeckoNěmeckoNěmeckoFotografie, které jsme pořídili, předáme po zpracování panu Michalovi Zajoncovi (určitě se objeví na webových stránkách města) a kronice města. Fotogalerie z návštěvy Německa ZDE
Ing. Valentin Tvarůžka, radní

Návštěva německých rodáků ve městě Javorník

Vážení spoluobčané, někteří z Vás si určitě již přečetli článek „Návštěva německých rodáků města Javorník“, který vyšel 12. září v 36. čísle Jesenického týdeníku. V úterý 29. srpna jsme přivítali v našem městě menší autobus z německého městečka Vaihingen an der Enz. Mezi patnácti návštěvníky byli mj. i tři rodáci z Javornicka - Uwe Straube, Rudolf TinterGeorg Schiedeck. Úvodem bych chtěl připomenout, že ve dnech 21. - 23. dubna 2017 uskutečnili zástupci našeho města pracovní cestu do výše uvedeného městečka. Cílem cesty byla návštěva muzea Jauerniger Heimat - Museum, jednání s ředitelem muzea panem Rudolfem Tinterem a se zástupci sdružení Heimat - Gruppe Jauernig v čele s 1. místopředsedou panem Uwe Straubem (viz JZ č. 06/2017). Na základě požadavku německých hostů začala exkurze napříč Javorníkem v 9:30 hod., a to návštěvou Městského kulturního střediska, kde si němečtí hosté prohlédli městské muzeum, soukromou sbírku minerálů, kinosál a další prostory.
měks

Následovala prohlídka prostor kostela Nejsvětější Trojice a kaple Bolestné Panny Marie. Zde pan Straube sdělil přítomným, že se nachází na místě, kde byl jako miminko pokřtěný. Dalším objektem prohlídky byla Základní umělecká škola (Dům Karla Ditterse z Dittersdorfu), kde paní ředitelka Mgr. Tatiana Bednaříková provedla návštěvníky celou budovou a seznámila je se zaměřením školy, jejími aktivitami a úspěchy. Židovské schody je také velice zaujaly.

rodácirodácirodáci

Po obědě, který proběhl v Hotelu Pod Zámkem, následovala prohlídka javornické dominanty - zámku Jánský Vrch a Eichendorffovy lavice. Všechny zaujal krásný výhled na město. V průběhu krátké návštěvy radnice předali němečtí hosté starostovi města panu Jiřímu Jurovi dar a pozvánku zástupcům města na oslavy dnů Javornicka (Jauerniger Heimattagen), které proběhnou ve dnech 23. - 24. září 2017 ve Vaihingenu an der Enz. Uvítali by krátký projev pana starosty na téma zlepšení vztahů dnešních obyvatel k bývalým německým obyvatelům Javorníka. Současně připomněli, že účast na oslavách přislíbili také starostové z Bílé Vody, Uhelné a Vlčic.
Z radnice jsme vyrazili na Kravčák a vychutnali si opět krásný výhled na město a polské území.

rodáci

Odtud nás čekala cesta na Travnou, kde následovala prohlídka kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a následné občerstvení v restauraci U Oravců.

rodáci

Poslední zastavení proběhlo na Zálesí - prohlídka místního německého hřbitova. S německými hosty jsme se rozloučili asi v 19:00 hod.

rodácizálesí

Během exkurze Michal Zajonc, PR manager cestovního ruchu města, pořídil a zaznamenal s každým rodákem několikaminutový rozhovor prostřednictvím tlumočnice paní Mgr. Petry Máčkové a videozáznam. Po jeho zpracování vznikne krátký dokument (s českými titulky) zachycující jejich životní příběh, který bude uveden po zpracování na webových stránkách města Javorník.
Pan Uwe Straube, nar. 30. prosince 1941, vyprávěl o odsunu německého obyvatelstva a svých rodičů z města. V průběhu odsunu byl jako tříleté dítě od rodičů odloučen a skončil v nemocnici a posléze ve sběrném dětském táboře, kde ho později sami našli a identifikovali díky znaménku, které měl na krku.
Pan Rudolf Tinter, rodák z Travné, nar. 2. května 1939, vyprávěl o životě na Travné. Mimo jiné jsme se dozvěděli, kde kdysi stál pomník obětem 1. světové války. Jeho rodným domem byl dům, kde se nyní nachází restaurace U Oravců.
Pan Georg Schiedeck, rodák ze Zálesí, nar. 24. dubna 1945, vyprávěl o životě a o tom, co na Zálesí zažili rodiče a sourozenci. Vzpomněl, že na hřbitově je pochován jeho bratr Hubert, kterého při hrátkách na louce zabil nevybuchlý granát, který tam odhodili při ústupu němečtí vojáci.