Asi nás brzy upálí jako čarodějnice aneb jak skončil závod horských kol Rychlebská 30 MTB

Když týden před plánovaným startem 22. ročníku Rychlebská 30 MTB, v Javorníku napadla silná vrstva mokrého sněhu, nevypadalo to se závodem horských kol nijak dobře. Dokonce se množily dotazy, zda nebudeme letos závod přesouvat na jiný termín. Co se odehrávalo v hlavách pořadatelů, jejichž odvedená práce mohla jako mávnutím kouzelného proutku přijít vniveč, Vám, čtenářům, ani nebudu nastiňovat, protože po sněhu přišel neutuchající déšť a start závodu se jevil jako nereálný.

Ale, jak už jsou účastníci našeho závodu zvyklí, trať byla ze strany spolku KůrovcůSportu Javorník perfektně připravená, v den závodu bylo nádherně, přestože v 16 km vzdálené Vápenné pršelo.
V tu chvíli začaly padat názory, že se v našem realizačním  týmu nachází čarodějnice, které nám většina pořadatelů podobných závodů může závidět.

Samotný Sportovní den začal odstartováním VII. ročníku Rychlebského šnečka, který je určen pro nejmladší děti do 12 let. Tohoto závodu se zúčastnilo celkem 71 dětí. Všechny části tohoto závodu se odehrály v areálu Rekreačního zařízení Račí údolí, a přestože se vlivem předchozích „vlhkých dnů“ musela celá trať znovu vymyslet a upravit do sjízdných podmínek, závod se velmi vydařil. Když všechny děti díky vstřícnosti sponzorů dostali svou cenu a hlavně medaili, neznala dětská radost mezí a všichni z pořadatelů byli za svůj výkon odměněni tou nejkrásnější cenou – dětským úsměvem.

V pravé poledne došlo na odstartování hlavního závodu. V minulém roce vlivem tragické události zemřel náš dlouholetý kamarád Radek Menzel, který na pořádání minulých etap závodu měl rovněž „medvědí podíl“. I nyní jsme si ho připomněli, a proto jsme se rozhodli rozšířit název závodu na Rychlebská 30 MTB  - Memoriál Radka Menzela.

Samotného závodu se celkem zúčastnilo 121 jezdců z přilehlého okolí, vnitrozemí, i sousedního Polska. Závod začal na Javornickém náměstí, kde došlo k přivítání všech účastníků ze strany Starosty města Javorník, p. Jiřího Jury, který závod v 12.00 hodin slavnostně zahájil výstřelem ze startovací pistole. Cíl se nacházel opět v Rekreačním zařízení Račí Údolí, kam několik cyklistů dorazilo vlivem defektů a pádů pěšky.
Zde proběhlo odborné ošetření cyklistů, za což bych chtěl poděkovat paní Vlastě Bošákové, která nad námi všemi drží svou odbornou ruku. Všechny zranění byly jen povrchové. V místě cíle bylo pro startující závodníky zajištěno občerstvení, výborný gulášek a po dojetí všech závodníků došlo k vyhlášení výsledků a velice oblíbené tombole ostatních cen. Spektrum jezdců bylo velmi široké. Nejmladším účastníkem se stal Jan Kopecký (ročník 2011), a nejstarším účastníkem se stal Ivan Brückner (ročník 1949). V letošním ročníku projel vítěz v hlavní kategorii mužů cílem  v čase 1:37:45 Lukáš Kopecký z týmu Hartmann CZ a v kategorii žen  dojela první Iveta Kolegarová s časem 2:09:17 z týmu IN-LIFE Cycling Team.  Zároveň bych chtěl vzdát čest všem "hopíkům", samozřejmě hlavně Javornickým, kteří se vydali se do hor na kolo a nebáli se změřit síly s ostatními "profi" bikery.

Za pořadatele doufám, že se závod všem účastníkům líbil, a že se za rok opět setkáme. Zároveň bych chtěl za pomoc při přípravě celé akce poděkovat všem, kteří pomohli s organizací celého závodu, hlavně pak spolku Kůrovci, kteří pro Vás trať naznačili a vyčistili a dále sponzorům letošního ročníku a to:  Jesenický týdeník (mediální partner); Dana Davidová, Lipová – Lázně; Domácí ELEKTRO, s.r.o.; Dr. MAREK Josef, Letohrad; Elektro SCHUBERT, s.r.o.; FENIX Group a.s.; Freetime project, s.r.o.; HAKO Jeseník - Rostislav Ivan; Hunter Software, s.r.o.; Jiří Hlásný-Dornova metoda, Regenerační a sportovní masáže; KLEINEIDAM, s.r.o.; Lékárna Pod Jánským vrchem -  Mgr. Milada Mrázková s.r.o.; LP Železářství, s.r.o. - manželé Jirešovi; Město Javorník; Olomoucký kraj; PC Centrum RYCHNOVSKÝ, s.r.o.; Rekreační zařízení Račí Údolí; STAPROM, spol. s r.o.; STAVBY A REALITY STAR, spol. s r.o.; STOMIX, spol. s r.o.; SUN SKI SPORT, s.r.o.; TOMŠŮ Břetislav, Mikulovice; Velosport CHUDĚJ Marek, s.r.o.; Všeobecná zdravotní pojišťovna a.s.; WELLNESS RYCHLEBY; Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, bez kterých by byl závod mnoho méně zajímavější.

Kompletní výsledky všech závodů naleznete na http://rychlebskamtb.wz.cz a na stránkách Jesenický šnek: http://www.jesenickysnek.com.

Za SPORT Javorník, z.s.

Marko Argirovský