Co se událo během prosince v Javorníku

Na začátku přišel za dětmi v Javorníku Mikuláš při rozsvícení vánočního stromu na náměstí, kde jim rozdával  zdarma předem objednané balíčky.

Dne 5. 12. 2016 se konala v Kulturním domě vernisáž výstavy „Kouzlo betlémů". Na zahájení přišlo hodně návštěvníků, zazpívaly děti ze Sluníčka pod vedením paní učitelky D. Petřekové. Přijela  z Třebechovického muzea betlémů p. Petra Jahnová (Správkyně depozitáře), která povyprávěla různé zajímavosti.

Rovněž dne 5. 12. 2016 jste ve stejný den navštívit i zámek Jánský Vrch, který byl v interiérech vánočně vyzdoben. Mohli jste se seznámit s vánočními zvyky, tradicemi. V zámecké kuchyni byla připravená ochutnávka vánočních pokrmů. Dětí ze ZUŠ Javorník zazpívaly v koncertním sále. Kdo chtěl, mohl zhlédnout malé stínové divadélko. Na vánoční přání bylo možné otisknout speciální vánoční razítko.

Během prosince a až do 31. ledna můžete také navštívit výstavu obrazů na téma „Krásy přírody". Tyto nádherné obrazy namalovali členové Jesenické výtvarné skupiny Vladimír Mach a Petr Svoboda. Zájemci si mohou po celou dobu výstavy jakýkoli obraz zakoupit.

Do 6. 1. 2017 se konala v Městské knihovně Rudolfa Zubera  výstava obrazů „Děti dneška", které namalovala Michaela Sloupová. Vernisáž výstavy byla 4. 11. 2016.

Dne 8. 12. 2016 proběhlo v obřadní síni MěÚ Javorník setkání jubilantů, na kterém byly promítány krátké filmy o krásách Javorníku, a připraveno pohoštění a zábava.

Dne 10. 12. 2016 vystoupil v Městském kulturním středisku ve velkém sále Kytarový orchestr s pěveckým sborem ze ZUŠ Jeseník.  Zazněly spirituály, skladby z Latinské Ameriky a známé koledy.

Dne 12. 12. 2016 jsme se setkali s nejstarší občankou města Javorník paní Marii Gänsdorferovou, oslavila krásných 95 let.

Dne 16.12.2016 proběhl v zrcadlovém sále kulturního domu koncert ZUŠ Javorník pod vedením paní ředitelky Mgr. Tatiany Bednaříkové.

V pondělí 19.12.2016 proběhl v zrcadlovém sále kulturního domu další koncert ZUŠ.

Dne 16. 12. 2016 se uskutečnil  tradiční „Vánoční jarmark" v Základní škole v Javorníku. Akci slavnostně zahájil pan Matuška (předseda Rady rodičů Základní školy Javorník, z.s.), potom se slova ujali ředitel ZŠ Javorník pan Marek Bury, bývalý ředitel ZŠ Javorník pan Zdeněk Hořava a starosta města Javorník pan Jiří Jura.  Po slavnostním zahájení zazpívaly děti, které měly připravené různé koledy a vystoupení. Každý kdo přišel, si mohl v areálu ZŠ zakoupit výrobky dětí od 1. do 9. třídy i výrobky ze Školní družiny. Na místě bylo občerstvení všeho druhu.

Akci „Zlatá neděle" dne 18.12.2016 pořádal Jiří Jura – Zahradnictví. Sešli jsme se tradičně na náměstí u Květinky, kde pro všechny bylo připravené občerstvení (teplá polévka, langoše, vánočky a pečivo...), čaj ani svařák nechyběl a při chladném větru zahřál ruce. Pro zájemce bylo k prodeji jmelí, ať už barevné nebo klasické zelené. Zazpívali jsme si, někteří i zatančili a příjemně si užili poslední předvánoční neděli.

20. 12. 2016 jsme mohli vyslechnout krásný „Vánoční koncert“ Javornického pěveckého sboru pod vedením paní Radmily Jiráskové.

Následovaly vánoční svátky. Po týdnu nás čekal silvestr.

Silvestrovskou noc pořádala Borůvková hora, kde se odpoledne sešli občané z obou stran hranice a mj. i představitelé gminy Paczków a města Javorník. Mohli jste vidět ohňostroje široko daleko přímo z rozhledny. Střílelo se i na zámku, z Kravčáku aj.

Připravujeme pro vás další výstavy a kulturní akce!

Těšíme se na vás!

Ing. Lucie Hecsková , ředitelka Městského kulturního střediska