Navigace

Výběr jazyka

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Hmatový chodníček pro dětí v Mateřské škole Javorník, Míru 356

Typ: ostatní
mšHmat je důležitým lidským smyslem. Většinou uvažujeme v souvislosti s hmatem především o využití rukou, rozvíjíme u dětí jemnou motoriku. K hmatovému vnímání ale můžeme využít celý povrch našeho těla. Hmatová stezka je určena především pro vnímání různých povrchů a přírodních materiálů bosými chodidly tak, jak to činili naši předci než se obuli do bot.
Hmatová stezka je jednoduchý chodník, na němž se střídají různé přírodní povrchy. Jednotlivé materiály jsou od sebe odděleny dřevěnými příčkami, aby se přírodniny nepromíchaly. Děti tak poznávají různorodé kamínky, kůru, mech, piliny a další.

S nápadem na vytvoření hmatového chodníčku přišly samotné paní učitelky, které se mu navíc snažily dát zajímavou podobu. Po několika návrzích zvítězila originální podoba šnečka, v kterém by navíc děti samotné mohly ztvárňovat šnečkovu náladu - měnit mu barvu očí, tvar úst. Vzhledem k tomu, že se paní učitelky rozhodly vybudovat si hmatový chodníček za pomoci rodinných příslušníků, podařilo se jim dílo realizovat za mnohem nižší částku, než nabízejí profesionální firmy, u kterých by to stálo podstatně více peněz. Přírodniny navíc paní učitelky sbíraly i společně s dětmi a děti tak nyní mohou s hrdostí říci, že se na výrobě chodníčku také podílely. Paní ředitelka tímto celému realizačnímu týmu velmi děkuje.

A co je největší pochvalou? Určitě pohled na rodiče s dětmi i s jejich sourozenci, kteří ihned začali chodníček využívat a trávit na něm spoustu chvil při odchodu z mateřské školy.

mšmš


Vytvořeno: 13. 10. 2017
Poslední aktualizace: 13. 10. 2017 19:58
Autor: